Skip to content

Přírodní léky na depresi

Přírodní léky na depresi

Úvodem

Žádné přípravky, ať už přírodní nebo syntetické depresi samy o sobě neléčí. Léčba deprese je komplexní proces, složený z mnoha aspektů.

Je potřeba postupně dělat změny ve svém životě, životosprávě, vztazích, cest je mnoho, ale jedno je jisté, není jedna zaručená metoda, která vše vyřeší. Zkoušejte, objevujte cesty, které Vám pomáhají zlepšit náladu. Choďte na terapie či terapeutické pobyty.

Všechny přípravky jsem vyzkoušel i sám na sobě, s dotazy se tedy můžete obrátit i přímo na mě, třeba do komentáře pod článkem.

Pokud berete jakékoliv psychofarmaka, je potřeba užití níže jmenovaných přípravků konzultovat s doktorem nebo psychiatrem.

V ideálním případě doporučuji brát pouze přírodní, nebo pouze syntetické, volba je na Vás, ale kombinovat syntetické a přírodní léky příliš nedoporučuji, neboť se můžou mezi sebou buď příliš zesílít, nebo naopak utlumit.

Pokud jste tedy žádné léky dosud nebrali, můžete začít těmi přírodními. Pokud aktuálně berete předepsané psychofarmaka a chcete brát přírodní přípravky, je lepší první postupně úplně vysadit a až potom začít s těmi přírodními.

Tryptofan a 5-htp

Obojí jsou přírodní prekursory serotoninu. Což znamená, že tělo si z nich serotonin vyrobí. Ideální začít těmito přípravky, jsou tělu vlastní a zkrátka dáte si jen šanci si vyrobit více serotoninu. 5-htp znamená 5 hydroxy tryptofan a tělo si z něj vyrobí serotonin snadněji než z tryptofanu, je tedy účinnější.
Po obou přípravcích se lépe usíná a spí. Oba přípravky mohou při konzumaci před jídlem snížit chuť k jídlu, žaludek se může zdát takový plnější. Je potřeba zkoušet na sobě přesné dávkování a taky schéma kdy jej berete (někdo před jídlem na potlačení chutí k jídlu, někdo jen večer a lépe pak spí…..)
Po vyšší dávce může být až nevolno, pak je potřeba příště dávku snížit.

5-htp se extrahuje z rostliny zvané Grifonie, najdete jej tedy i pod tímto názvem.

Třezalka Tečkovaná

Funguje na principu SSRI, tlumí zpětné vychytávání serotoninu, ten tak déle působí v synaptické štěrbině. Spíše tlumí a uspává, ale může právě tak tlumit nepříjemné myšlenky a sklidňovat. Díky tomu může i nabudit a přidat energii.

Roste u nás a můžete si jí i nasbírat. Tlumí účinek některých antikoncepčních přípravků. Má široké využití v tradiční medicíně.

Kanna

Neboli Sceletium tortuosum, africká bylinka.

Může se žvýkat, konzumovat extrakt, kouřit, nebo i udělat čaj. Také funguje na principu ssri, zesiluje účinek našeho vlastního serotoninu, oproti třezalce však spíše aktivizuje, nabudí. Křováci ji užívali před lovem, aby jim dodala energii a potlačila chuť k jídlu.

Při prvním vyzkoušení moc nemusí účinkovat, může působit až po častějším užití, pokud už si ji však vezmete třeba třetí den po sobě, měla by působit, pokud ne, buďto berete příliš malou dávku, nebo zkrátka není rostlina pro vás vhodná. Můžete zkusit malou dávku a po hodině si zase trošku přidat, a přidávat takto třeba ještě jednou po další hodině, až naleznete dávku, která Vám vyhovuje. Dodává příjemnou euforii a pohodu.

Harmala

Také zvaná syrská routa, posvátná pouštní rostlina, užívaná od maroka až po indii. Spíše tlumí a uzemňuje, velmi hořká a velmi silná chuť. Z nadrcených semínek se dá uvařit čaj, nebo se můžou zkonzumovat přímo. Díky harmale můžeme vnitřní konflikty řešit s větším klidem a nadhledem.

Ochraňuje před temnými vlivy našich myšlenek, v Turecku a nejen tam ji používali jako ochranu před ďáblovým okem.

Má mnoho dalších efektů na tělo, protizánětlivá a antibiotická, široce užívaná v tradiční medicině.

Funguje jako MAOI, potlačuje efekt monoaminoxidázy a díky ní je serotonin účinější.POZOR! Harmala je nebezpečná v kombinaci s různými léky a taky potravinami. Jsou to potraviny obsahující tyramin. např. sýry, kuřecí játra, vína, pivo, výrobky z kyselého mléka, jogurty aj. 
Harmala nám může velmi pomoct, má přesah do duchovní sféry a není náhodou, že je pro tolik kultur posvátnou. Užívejte ji však s respektem, například v kombinaci s alkoholem, nebo čokoládou může být její užití až život ohrožující.

Závěrem

Než začnete jakoukoliv bylinu či přípravek zkoušet, je třeba si vše podrobněji nastudovat. Tento článek je jen krátký přehled. Dávkování zde záměrně vůbec nepíšu, aby jste si před vyzkoušením ještě vše našli na více zdrojích sami.

Přidat komentář