4 Arteterapeutické aktivity
Kresba Stromu
Vytvořte dva obrazy: Stromu a stromu ze snového či kouzelného světa, každý strom na jeden papír.
Malujte či kreslete na libovolný papír a libovolnými prostředky. Tvořte pomalu a klidně, užíjte si samotný proces.
Kreslení postav z pohádek a bájí
Proč?
Jedná se o možná na první pohled triviální a nic neříkající aktivitu, ale je pro počátek objevné cesty důležitá. Poskytuje totiž hravý začátek bez přehnaného hlubokého hloubání.
Naučit se uvolnit při kreslení a nevnímat jak moc přesný obrázek je. Prostě jen kreslit. Tato aktivita je rozcvičením a taky otevřením vzpomínek a pocitů z dětství. Což je pro každou cestu sebepoznání velmi podstatné, neboť v dětství započaly všechny procesy a vnitřní pochody, které nás nyní definují. Pokud si naši psyché představíme jako budovu, tak celé základy na kterých stojí je dětství.
Vzpomeňte si, která pohádková postava vás nejvíce přitahovala, se kterou jste nejvíce souznili, se kterou se vám dařilo nejsnáze ztotožnit, která byla nejvíce oblíbenou.
- Tuto postavu nakreslete a nakreslete i prostředí ve kterém se nachází. Postava nemusí být přesně dle předlohy, může být v docela jiném prostředí než je jí zvykem a může vypadat jinak, nebojte se, kreslíte pro sebe.
Vzpomeňte si, která postava z pohádek byla pro Vás naopak největší záporák, nejvíce se Vám příčila a byla krajně nesympatická.
- Tuto postavu opět nakreslete a nakreslete i prostředí ve kterém se nachází. Postava nemusí být přesně dle předlohy, může být v docela jiném prostředí než je jí zvykem a může vypadat jinak.
+ pokud chcete dále tvořit na toto téma, nakreslete ještě jednu scénku z dětství. Vyberte takovou, která co nejlépe vystihuje jaké dětství bylo, jaký jste z něj meli dojem, co ve Vás zanechalo, nebo scénku která nejlépe vystihuje Vás jako dítě. Vyberte jeden nebo více z těchto popisů, scénka samozřejmě nemusí splňovat vše z vyjmenovaného.
Vědomá pozornost k tělu, barvám a tvarům
Proč?
Informace o okolí proudí skrze tělo. Tělo je nejen nositelem smyslů ale samo o sobě vytvaří silné vjemy a uvnitř nese spoustu informací a pocitů. Když se bojíme, cítíme bušení srdce, když se zamilujeme taktéž, ale tlukot má pocitově úplně jinou kvalitu. Naladit se na tělo a na naši samotnou existenci, o to půjde v následující aktivitě.
Být vědomý, být všímavý, být pozorný, být v přítomném okamžiku.
Tento stav lze popsat mnoha slovy, ale důležitější než popis, je jeho samotný prožitek.
Zkuste krátkou meditaci, jen se vzpřímeně posaďte a vnímejte sebe. Vnímejte vědomí sebe v tomto okamžiku. Stačí prostě být a nic nechtít, pouze pozorovat. Když příjdou myšlenky, nehodnotíme je, nerozvijíme je dále, získáváme si od nich odstup. V běžném životě myšlenky a emoce nabývají na moci a síle, jsme s nimi v úzkém kontaktu a řídíme se jimi. V meditaci tomu tak není, v meditaci se stáváme pozorovateli a oddělujeme sebe od proudu informací, jsme nezávislé vědomí.
Pokud cítíte tenzi, napětí, Uvolníte se skrze soustředění se na dech. Prociťte plně, že dýcháte, staňte se svým dechem a dýchejte pomalu a přirozeně.
Toto naladění může trvat minutu, 10 minut či půl hodiny, je to na Vás.
Znovu začněte meditovat, vnímejte plně celé své tělo. Představte si, že Vaše vědomí prostupuje celým tělem, není pouze tam nahoře, v hlavě. Jste s tělem plně v kontaktu, každá část je propojená s celkem. Nic nehodnoťte, pouze vnímejte bytí ve svém těle. (Pokud přeci jen hodnotíte, nehodnoťte to, že se Vám nedaří nehodnotit...) Věnujte pozornost i svému dechu.
Najděte v těle pocit, který Vás zaujme, je nejintenzivnější, může to být něco příjemného, nebo nepříjemného. Vnímejte chvíli tento pocit. Zkuste tento pocit blíže zkoumat. Zkusíme si představit, jaký tento pocit má tvar, jakou má velikost a jakou má barvu či texturu. Dokonce si tento pocit můžeme představit jako živou bytost či entitu. Zkuste si i představit, jaký dělá tento pocit těla pohyb, jak se projevuje.
Až skončíte s představováním, nakreslete tento pocit na papír, nechte se unést inspirací. Tvary může mít libovolné.
Zkuste tento obraz na papíře úplně libovolně pojmenovat (jako by jste byli básníci nebo vypravěči pohádek). Zkuste vytvořit názvů více a zkuste popsat větou či dvěmi, co se na obrázku děje.
Nyní se znovu propojte s tímto obrázkem a pohybujte se stejně, jako by se pohyboval tento obrázek pokud by obživnul. Zkrátka se ním staňte, můžete si k tomu zavřít oči, pokud chcete. Zkuste chodit a vžít se do podstaty tohoto pocitu.
Mandaly, cykly a kruhy
Úvodem
Mandala, nehledejte za tímto slovem nic exotického či záhadného. Slovo pochází ze sanskrtu a v překladu znamená - Kruh. Cokoliv kruhového tak může být nazváno mandalou, třeba i talíř nebo kolo od auta.
V jednoduchosti je však krása a síla. Obraz kruhu je jedním z nejstarších a nejuniverzálnějších symbolů.
Zkuste kreslit a malovat kruhové obrazce, třeba jeden, dva, nebo třeba 10, máte na to celý týden. Nejde o to, aby byly pravidelné, vypadaly nějak zdobně nebo orientálně. Stačí si vyznačit střed a kruh a začít kreslit. Do kruhu můžete vepsat třeba čtverec či trojuhelník, či mnohoúhelník. Nebo kruhů můžete nakreslit více, záleží na Vás.
Zkuste se však neinspirovat někde na internetu nebo kolem sebe a začněte malovat mandaly tak, jak Vám to příjde. Můžete použít libovolné prostředky k tvorbě.
Proč?
Kreslení mandaly snižuje úroveň stresu a pomáhá integrovat prožitek vědomí a naše emoce. Funguje to automaticky a jev byl ověřen výzkumy.
Důležité je však malovat terapeuticky, pro sebe a ne kvůli tomu, aby byl obrázek perfektně pravidelný.
Tip
Kolem kruhu se můžou "omotávat" různá zvířata či objekty nebo rostliny, fantazii se zkrátka meze nekladou.
Tip 2
V průběhu týdne si všímejte všech kruhů kolem a zkuste se zamyslet, proč je zrovna tento kruh kruhem a jaké by to bylo, kdyby to kruh nebyl (kolo, hrnec, satelit.....)